Blog

Chatboty w Obsłudze Pacjenta i Rezerwacji Wizyt Online 

Pozyskiwanie nowych pacjentów jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed osobami zarządzającymi prywatnymi placówkami medycznymi. Wyzwaniem stają się również zmieniające się zwyczaje i preferencje pacjentów, dotyczące sposobu komunikacji z kliniką, oraz oczekiwania dotyczące dostępności. Z tego artykułu dowiesz się jak sobie poradzić z tymi wyzwaniami, oraz jak wykorzystać chatboty w obsłudze pacjenta i rezerwacji wizyt online, aby zwiększać zadowolenie i pozyskiwać więcej pacjentów.

Czytaj całość „Chatboty w Obsłudze Pacjenta i Rezerwacji Wizyt Online „

Chatbot na stronie www – obsługa klienta, konsultacja problemu, sprzedaż

Chatbot na stronie www firmy to coraz popularniejsze rozwiązanie wspierające obsługę klienta oraz sprzedaż. Chatbot potrafi przeprowadzić analizę potrzeb i przedstawić ofertę firmy, umówić spotkanie z przedstawicielem, sprawdzić status zamówienia a nawet zaproponować zakup i przyjąć zamówienie. Chatbot to wirtualny asystent klienta na stronie internetowej firmy.

Czytaj całość „Chatbot na stronie www – obsługa klienta, konsultacja problemu, sprzedaż”

Chatbot dla hotelu – wirtualny recepcjonista i agent rezerwacji

Chatbot na stronie www hotelu to coraz popularniejsze rozwiązanie wspierające obsługę Gości oraz pomagające w dokonaniu rezerwacji. Chatbot dla hotelu potrafi przedstawić ofertę, opowiedzieć o atrakcjach, sprawdzić dostępność oraz dokonać rezerwacji. Chatbot hotelowy to wirtualny recepcjonista i agent rezerwacji w jednym.

Czytaj całość „Chatbot dla hotelu – wirtualny recepcjonista i agent rezerwacji”

24/7 Sprzedaż
i Obsługa Klienta Online.

Wzrost sprzedaży i Satysfakcji Twoich Klientów.